Social Icons

twitterfacebookgoogle plusrss feedemail

piątek, 1 lutego 2013

Elektronični morduléc i jego záhlastana fífulka - o języku "czeskim" i czeskim słów kilka.


Taka byłaby prawdopodobnie reakcja Czecha, gdybyś zaczął się chwalić "znajomością" czeskiego, wypowiadając takiego typu wyrażenia. Inne przykłady to: kakaová deska, odchody autobosov, polnyj zapierdálat itd....

Polak pewnie jeszcze będzie się rechotać, wypowiadając takie słowa, więc w chmurce będą trzy kropki, a w gorszych przypadkach iksy zamiast oczu...

Niestety. Takie słowa w ogóle w czeskim nie istnieją! Wiele osób jednak wierzy, że naprawdę tak Czesi  mówią. Na domiar złego, w forumowych słowniczkach fajnych słów "czeskich" są czasami słowa, które rzeczywiście w czeskim istnieją np. mandelinka bramborova czy dívka. Chyba każdy wie do czego może doprowadzić takie pomieszanie słów nieistniejących czy istniejącymi.

Kolejna rzecz, która mnie denerwuje w ludziach to postawa "po co uczyć się czeskiego albo słowackiego, przecież my się razem zrozumiemy". Szczególnie to dotyczy starszego pokolenia.

Taka postawa jest ignorancka, a po drugie w wielu przypadkach nie będzie się można porozumieć. Zdania czeskie często wyglądają z naszego punktu widzenia niegramatycznie, czasami wydaje się, jakby druga strona gadała od rzeczy. Istnieje również wiele fałszywych przyjaciół. Są to takie słowa, które brzmią identycznie lub podobnie do naszych słów.

Takimi fałszywymi przyjaciółmi są np. čerstvý chléb i volný internet. My zrozumiemy to jako czerstwy chleb i wolny internet, kiedy jest dokładnie odwrotnie.

Inny przykład: "to je dívka!" brzmi to wulgarnie, ale oznacza: "to jest dziewczyna!", natomiast niewinnie brzmiące słowo "děvka" jest właśnie tamtym wulgarnym słowem, które mieliście na myśli

Jeśli chcesz poznać innych fałszywych przyjaciół, to zaglądaj na mojego bloga. Co jakiś czas będę wstawiał posty ze słowami czeskimi, serbskimi i ukraińskimi.

Możesz również spróbować samemu uczyć się języka czeskiego, ale uprzedzam, że nie jest to bardzo łatwy język, jak się wielu osobom wydaje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Credits:

Flags by www.nordicfactory.com

INFO

Zakaz kopiowania grafik z wyjątkiem flag. Zakaz kopiowania treści bloga.

Sample Text